UTIA Family, please refer to utk.edu/coronavirus for the latest updates and student information. For UTIA-specific resources, including event information and county office status, please visit utia.tennessee.edu/coronavirus .

Tennessee Youth Livestock All-Stars

Oct 28, 2019


Aaron Fisher, Youth Livestock and Equine Specialist

The Tennessee Youth Livestock All-Star banquet was held on October 11, 2019 in Hollingsworth Auditorium on the University of Tennessee campus. The purpose of this banquet was to highlight the accomplishments of youth involved in the youth livestock projects over the past year. Youth (89 total) were selected based on their performance at:

  • State swine, beef, sheep and goat shows relative to animal placing, showmanship, skillathon and premier exhibitor
  • State 4-H livestock, meat and dairy judging contests
  • State 4-H livestock and dairy quiz bowl contests
  • State 4-H beef, dairy, swine, sheep, goat and vet science projects
Coach Kellie Harper

The keynote speaker was Coach Kellie Harper, who challenged the youth to continue to strive for excellence even after a very successful year.

This evening was made possible by the below sponsors:

Presenting Sponsor:
Tennessee Farmers Cooperative

Division Winner Society:
Dr. Dwight and Rita Loveday

Supporters:
Tennessee Livestock Producers
UT Department of Agricultural and Resource Economics

Class Winner Society:
Tennessee Farm Bureau Federation
Tennessee Pork Producers
UT Department of Animal Science
UT Department of Food Science
UT Herbert College of Agriculture

The 2019 Tennessee Youth Livestock All-Stars include:

  • Avery Chandler – Anderson County
  • Gideon Chandler – Anderson County
  • Allison Davis – Bedford County
  • Dorothy Brandon – Bedford County
  • Ethan Stickler – Bedford County
  • Ian Alcox – Bedford County
  • Jake Ozburn – Bedford County
  • Nick Moore – Bedford County
  • Abigayle Houser – Bledsoe County
  • Audra Hart – Bledsoe County
  • Lincoln Hart – Bledsoe County
  • Keri Beth Cox – Bradley County
  • Chelsey Harvey – Claiborne County
  • Eli Mundy – Claiborne County
  • Jocelyn Essary – Claiborne County
  • Ellie White – Clay County
  • Kendall Hamilton – Clay County
  • Brody Lowe – Cumberland County
  • Aubrey Paulk – Dickson County
  • Taylor Cantrell – Dyer County
  • Maggie Lamon – Giles County
  • Brooke Hyleman – Hamblen County
  • Brayden Lawson – Hawkins County
  • Jacey Moncier – Hawkins County
  • Sarah Cate Orr – Henry County
  • Rebecca Finchum – Jefferson County
  • Daniel Tallent – Knox County
  • Kendra Sellers – Knox County
  • Cassie Lewis – Lauderdale County
  • Cole Lehnert – Lawrence County
  • Ada Corder – Lincoln County
  • Alex Moore – Lincoln County
  • Colton Moorehead – Lincoln County
  • Eli Dotson – Lincoln County
  • Ella Pollock – Lincoln County
  • Jana Owen – Lincoln County
  • Jimmy White – Lincoln County
  • Maggie Dunivan – Lincoln County
  • Matthew George – Lincoln County
  • Nic Bradley – Lincoln County
  • Sorrell Martin – Lincoln County
  • Zach Snoddy – Lincoln County
  • Carson Green – Macon County
  • Drew Comer – Macon County
  • Jayden Hesson – Macon County
  • Kenley Roark – Macon County
  • Kyra White – Macon County
  • Caroline Garrell – Marshall County
  • Jayme Ozburn – Marshall County
  • Abigail Henry – McMinn County
  • Gage Latham – McMinn County
  • Joseph Henry – McMinn County
  • Samantha Roberts – McMinn County
  • Parker Saum – McNairy County
  • Addyson Trew – Polk County
  • Wesley Trew – Polk County
  • Mary Carter Shirley – Putnam County
  • Walker Housley – Rhea County
  • Bethany Sims – Roane County
  • Emma Rue – Roane County
  • Brayden Anderson – Rutherford County
  • Emily Nave – Rutherford County
  • Harrison Falkofsky – Rutherford County
  • Haylee Ferguson – Rutherford County
  • John Buyrl Neely – Rutherford County
  • Micayla Hickman – Rutherford County
  • Samantha Taylor – Rutherford County
  • Sammy Walter – Rutherford County
  • Sarah Greenwood – Rutherford County
  • Brett Rogers – Sumner County
  • Callie Head – Sumner County
  • Kaitlynn Norton – Sumner County
  • Maddie Rippy – Sumner County
  • Kennedy Hill – Union County
  • Hannah Sanders – Warren County
  • Karley Warner – Warren County
  • KeyLe Rhea – Warren County
  • TJ Warner – Warren County
  • Will Prater – Warren County
  • Avery Rowlett – Wayne County
  • Kyeler Penick – Weakley County
  • Morgan Riley – Williamson County
  • Shelby Thames – Williamson County
  • Will Poynor – Williamson County
  • Anna Powell – Wilson County
  • Annie Whitfield – Wilson County
  • Kaitlin Taylor – Wilson County
  • Marshal Hull – Wilson County
  • Sarah Powell Wilson
Tennessee Youth Livestock All-Stars
Thank you to TN Farmers Cooperative for being our Present- ing Sponsor this evening for the TN Youth Livestock All-Star Banquet! Events like this would not be possible without our amazing sponsors, thank you!
Tennessee Youth Livestock All-Stars
Dr. Neal Schrick is welcoming the TN Youth Livestock All- Stars! We are so excited to have all these students and parents on campus this evening!
Tennessee Youth Livestock All-Stars